Hakkımızda

GAMA RECYCLE ELYAF VE İPLİK SANAYİ A.Ş.

 

1997 yılına 2 el iplik makineleriyle ve aylık 80Ton üretim kapasitesiyle başlayan serüven bugün, günlük 100Ton kapasite regenere elyaf ve regenere iplik üretimleri ile Dünya’nın en fazla entegre regenere iplik üretim kapasitesine ulaşılmış olup, aynı zamanda günlük 50 Ton recycle polyester elyaf üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük recycle polyester elyaf üreticisidir.

 

Gama İplik, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde 2 ve Düzce (Gümüşova) Organize Sanayi Bölgesinde 1 adet olmak üzere toplam 3 fabrikada, 65.000m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir.

 

 

Recycle Polyester Elyaf Üretimi:

Firmamız, Gaziantep Organize Sanayi bölgesinde toplam 27.000m2 kapalı alanda faaliyet göstermekte olup, yurt içi ve yurt dışından temin edilen balyalı halde gelen PET şişelerin, optik ayırıcılar tarafından ayrıştırılarak ve daha sonra yıkanması sonucu elde edilen flake’lerin ve aynı zamanda atık kumaş, tekstil ve konfeksiyon atıklarının geri kazanılarak elde edilen granüllerin (PETCips) elde edilecek ürün cinsine göre farklı oranlarda karıştırılarak recycle polyester elyaf üretimi yapılmaktadır. Ürünler, başta Türkiye olmak üzere, Fransa, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, ABD gibi ülkelere satılmaktadır.

 

♦ PET Şişe kırma ve yıkama kapasitesi: 40Ton/gün.
♦ PET granül kapasitesi : 25Ton/gün.
♦ Polyester elyaf kapasitesi : 50Ton/gün.

 

Ürünler : 1.2 denye ile 20 denye arasında 28,32,38,51,64,96, ve 128mm. Boylarında, renkli ve beyaz, recycle polyester elyaflar üretilmektedir.
Bu elyaflar kullanım sahalarına göre, Solid, Hollow, Silikonlu, Silik, Hidrofilik, Hijyenik, Hidrofobik, Anti bakterial, FR (geç tutuşur), finish’lerle üretilmektedir.

 

Regenere Elyaf Üretimi:

Düzce, Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu, 4 adet 1.5m. eninde (şifanoz) açma makinesi ile günde yaklaşık 100Ton regenere elyaf üretim kapasitesi mevcuttur. Üretimin tamamı kendi bünyesinde iplik imalatında kullanılmakta olup, konfeksiyon ve diğer tekstil imalatı esnasında oluşan atıkların toplanıp, renk ve elyaf cinslerine göre tasnif edilmesiyle üretimler yapılmaktadır.

 

Regenere İplik Üretimi:

Düzce fabrikamızda günlük 65 Ton ve Gaziantep fabrikamızda günlük 35Ton olmak üzere toplam 100Ton/gün. Kapasitemiz vardır.

 

♦ Ne1/1 ile Ne20/1 arasında ekru ve renkli regenere iplikler üretilmekte olup, recycle polyester elyaflarla karıştırılarak yapılan bu iplikler %100 geri dönüşüm olması dolayısıyla çevre hassasiyeti noktasında ön plana çıkmaktadır.
♦ Anti bakteriel, FR (geç tutuşur), renkli ve ekru iplikler tek kat ve 20 kata kadar bükülü olarak, konfeksiyon, döşemelik kumaş, seccade, kadife, halı, kilim, çorap, eldiven, havlu, temizlik ve mop vb. sektörler için üretimler yapılmaktadır.

♦ Ürünlerin %65’i yurt içerisinde ve %35’i de yurt dışında satılmakta olup, Endonezya, Malezya, Pakistan, Saudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Kazakistan, Irak, Rusya, Ukrayna, Makedonya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, ABD, Kolombiya, Brezilya gibi çok sayıda ve değişik coğrafyada ülkelere satılmaktadır.

 

Lisanslar:

TAT.: Tehlikesiz Atık Toplama ve ayrıştırma lisansı. (Çevre Bakanlığı)
GDT.: Geri Dönüşüm Tesisi. (Çevre Bakanlığı)
GRS. Global Recycling Stantard. (Control Union)
Ökotex. (Höhenstein)